Home - rozcestník  www.ecoShop.cz

Stavba hliněné pece na pizzu (chleba) - část 4 - plášť


Stavba prováděna na setkání 1st European Natural Building Colloquium v Mariahalom (Maďarsko) konaného 15-22.8.2004.

Tuto stavbu jednoduché pece jsem zařadil spíše jako ukázku několika (z mnoha) možných technologií zpracování hlíny. Pokud si budete chtít postavit vlastní hliněnou pec, uvažujte raději o verzi, která má také sekundární spalování. Rozdíl v konstrukci není velký. Ohniště (spalovací komora) pak nebude v peci, ale pod pecí. Díky vyšší účinnosti spotřebujete méně dřeva a nebudete muset vybírat zbytky popela (čistit pec) před vlastním pečením.

Dodatek 18/5/2005 - Na základě značného zájmu je připravována týdenní akce věnovaná pecím v termínu 11-17.7.2005. Více informací naleznete na www.permakultura.cz .

První vrstva, sloužící pro hlavní akumulaci tepla a pečení. Do této vrstvy se nepřidává sláma (zhoršovala by tepelně-akumulační vlastnosti a tepelnou vodivost). Vrstva se zhutní (vyšší hustota, vyšší pevnost, lepší tepelné vlastnosti, ...) a zdrsní/nabodá její povrch (pro lepší spojení s další vrstvou).

Zvětšit Zvětšit ZvětšitPříprava hlíny pro tepelně-izolační vrstvy.

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit ZvětšitNanášení tepelně-izolační vrstvy.

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit ZvětšitHrubá stavba je hotova, forma je z pece odstraněna. Zbývá již jen nvrhnout finální vzhled pláště a nechat pec pozvolna vyschnout.

Zvětšit Zvětšit ZvětšitJeden z návrhů jak by mohla pec vypadat. Nakonec byla schválena želva. Její fotku nyní bohužel nemám, ale pokusím se ji získat a doplnit.

Zvětšit Zvětšit Zvětšit
Provoz www.ekodum.cz je hrazen a podporován prostředky z www.ecoshop.cz