Home - rozcestník  www.ecoShop.cz

Stavba hliněné pece na pizzu (chleba) - část 3 - forma


Stavba prováděna na setkání 1st European Natural Building Colloquium v Mariahalom (Maďarsko) konaného 15-22.8.2004.

Tuto stavbu jednoduché pece jsem zařadil spíše jako ukázku několika (z mnoha) možných technologií zpracování hlíny. Pokud si budete chtít postavit vlastní hliněnou pec, uvažujte raději o verzi, která má také sekundární spalování. Rozdíl v konstrukci není velký. Ohniště (spalovací komora) pak nebude v peci, ale pod pecí. Díky vyšší účinnosti spotřebujete méně dřeva a nebudete muset vybírat zbytky popela (čistit pec) před vlastním pečením.

Dodatek 18/5/2005 - Na základě značného zájmu je připravována týdenní akce věnovaná pecím v termínu 11-17.7.2005. Více informací naleznete na www.permakultura.cz .

Zatímco někteří se pustili do příprava hlíny pro jednotlivé vrstvy pece, ...

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit... další připravovali půdorys a dno pece rozmístěním a uložením odřezků šamotu.

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit ZvětšitPříprava formy pro pokládání vrstev pece. Nejlépe je vzpomenout si na dětské časy, vzít pár kyblíků písku, vodu, kropítko či rozprašovač. Pak už zbývá jen formovat a formovat, dokud nedosáhnete patřičných tvarů. Výška ústí (či přikládacího otvoru) u tohoto typu pece by měla být cca 63% výšky vrcholu vytvořené formy (down-draft systém).

Zvětšit Zvětšit ZvětšitNa připravenou formu je dobré před nanášením jednotlivých vrstev pece položit separační vrstvu. Usnadní Vám odebrání formy (písku) z pece po jejím dokončení. Písek by jinak zůstal přilepený na vnitřní straně pece a ještě dlouho Vám případně "kořenil" pečivo. Dobrý materiál pro tuto vrstvu je použití starých novin (natrhat pásky a namočit, snadně se nanášejí).

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit
Provoz www.ekodum.cz je hrazen a podporován prostředky z www.ecoshop.cz