Home - rozcestník  www.ecoShop.cz

Finská akumulační pec (1) - část 2 - stavba ohniště

(verze s troubou na pečení a výměníkem pro topný systém či ohřev TUV)

Stavba prováděna na setkání 1st European Natural Building Colloquium v Mariahalom (Maďarsko) konaného 15-22.8.2004.

Pokud budete mít zájem o účast na případné praktické demonstrační výstavbě v ČR vedené finským odborníkem - vývojářem Heikki Hyytiainenem a spojené s odbornou přednáškou, dejte mi prosím vědět na kurtin@ekodum.cz. Při dostatečném počtu zájemců (na podělení se o náklady s tímto spojené) ji zajistím. Sponzoři jsou vítáni.

Dodatek 18/5/2005 - Na základě značného zájmu je připravována týdenní akce věnovaná pecím v termínu 11-17.7.2005. Více informací naleznete na www.permakultura.cz .

Předávané vědomosti a zkušenosti z praxe jsou vhodné zejména pro zednické a kamnářské profese (ale nejen pro ně). Dozvíte se hodně o historickém vývoji pecí, jejich konstrukčních vadách, nových trendech, ...

Vlastnosti pece:

  • Dlouhá bezúdržbovost (cca 30 let)
  • Vysoká účinnost spalovacího procesu (dvojité spalování)
  • Nízká hodnota emisí (CO pod 1/5 dnešních evropských norem) srovnatelně dosahovaná pouze s nejmodernějšími spalovacími zařízeními řízenými počítačem (na rozdíl od nich se ale tyto pece bez těchto prvků s vysokým potenciálem možných poruch obejdou)
  • Velká akumulační hmota
  • Tepelné ztráty jádra (ohřev pláště pece) jsou ovlivnitelné návrhem konstrukce - tloušťkou tepelné izolace mezi jádrem a plášťěm
  • Nízká povrchová teplota pláště (do 50 st.C)
  • Různé kombinace provedení (prosté, s troubou na pečení, výměníkem na ohřev vody)
  • .....
Změření a úprava roštu spalovací komory, zdění roštové části.

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit ZvětšitVyzdívka spalovací komory (ohniště). Šedé "cihly" jsou speciálně vyrobené prefabrikáty pro kvalitní injektáž sekundárního vzduchu do hořících spalin (primární vzduch pro zplynování je přiváděn přes rošt z popelníku).

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit ZvětšitPříprava plovoucího štítu dvířek a jeho osazení mezi jádro a plášť.

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit ZvětšitVyzdívka horní části spalovací komory se "zrcadlem".

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit ZvětšitVertikální kouřovody.

Zvětšit Zvětšit Zvětšit ZvětšitPohledy na ohniště v různých fázích výstavby.

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit
Provoz www.ekodum.cz je hrazen a podporován prostředky z www.ecoshop.cz